Dmitrij Strocev v Divadle Bez zábradlí

10. června v Divadle Bez zábradlí vystoupí běloruský básník a disident Dmitrij Strocev.

Na pozvání Nadačního fondu Arnošta Lustiga (NFAL) přijede do České republiky autor několika básnických knih, rusky píšící běloruský básník a představitel běloruského undergroundu Dmitrij Strocev, laureát Disturbing the PeaceAward 2021 (uděluje ji newyorská Nadace Knihovny Václava Havla), a ceny švédského PEN klubu Kurt Tucholsky Prize.Dmitrije Stroceva na cestě do Prahy a Brna doprovodí jeho žena Anya, módní návrhářka.

Strocev je pro současný běloruský režim na „černém seznamu autorů“ a za své postoje po prezidentských volbách v srpnu 2020 byl zatčen.

Projekt s Dmitrijem Strocevem chce v souladu s vizí nadačního fondu inspirovat a vzdělávat mládež i veřejnost s cílem posílení humanistických hodnot prostřednictvím umění. Vzniká v partnerství s Knihovnou Václava Havla, s brněnským Centrem experimentálního divadla a jeho Ambasádou nezávislé běloruské kultury, Divadlem Husa na provázku, Pamětí národa a dalšími institucemi, například s českým PEN klubem.

Lyrickému večeru bude předcházet prodejní módní přehlídka ekologicky laděných modelů Anyi Strocevové.

Básně interpretují: Vilma Cibulková a Vladislav Hauser

Hudební doprovod: Nikolaj Jakimov a David Dorůžka. Závěrečnou debatu moderuje David Macek.

Vstupné je dobrovolné.

Projekt návštěvy Dmitrije Stroceva vzniká z původní myšlenky zapojit tohoto běloruského disidentského autora do mezinárodní literární soutěže Mladí HUMAN-isté. Postupem času jsme si v nadačním fondu uvědomili, že Strocev je natolik významnou osobností, hájící humanistické hodnoty tváří v tvář autoritářskému režimu stávajícího běloruského prezidenta, která přesahuje literární pole a překračuje hranice Běloruska (mj. i proto, že v současné době žije v Ruské federaci a je zván na nejrůznější akce do různých zemí – v loňském roce navštívil mj. Českou republiku, Švédsko). Z tohoto důvodu jsme se rozhodli uspořádat mu zde v ČR bohatší a delší program tak, abychom mu umožnili oslovit svými myšlenkami širší publikum (jako host se např. zúčastní i hudebně-lyrického pásma „Kantáta – tanec šílených“ dne 9. června 2022 v nabídce NFAL tentokrát v rámci abonentního cyklu Barocco sempre giovane v Pardubicích, http://www.barocco.cz/abopce.php).

Zejména za současné situace ve východní Evropě očekáváme, že program Dmitrije Stroceva může přinést důležité a autentické svědectví o situaci v Bělorusku i Ruské federaci.

Návštěvě Dmitrije Stroceva v ČR byla udělena záštita hlavního města Prahy a záštita primátorky města Brna paní Markéty Vaňkové, D. Strocev se v rámci svého programu v Praze setká s primátorem hl. m. Prahy.


Nenechte si ujít nová představení nebo vstupenky, přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasím se zpracováním osobních údajů.