Premiéra nové hry Okupace se blíží!

Hledání morálky a české nátury v zapadlém divadle a v cigaretovém kouři s výpary vodky. Černá komedie Okupace na motivy stejnojmenného filmu přichází vůbec poprvé na divadelní prkna do Divadla Bez zábradlí.
Okupace Divadlo Bez zábradlí

Přeneseme se do sedmdesátých let, do dob normalizace. Krátce po srpnu osmašedesát, kdy už tu jsou vojáci “spřátelené armády”. Divadelní soubor zapadlého divadla na okraji Čech připravuje hru na motivy Fučíkovy Reportáže psané na oprátce. Dlouhá noční zkouška se však nemá ke konci. Na jevišti atmosféra houstne a na povrch vyplouvají různé křivdy. V tom všem zkoušku něco naruší. Do divadla totiž vtrhne opilý ruský důstojník okupační armády s kanystrem benzínu, který se pokouší prodat. Co se tak může stát? 

Jde o trpkou, komediální sondu do lidské – a především české – povahy. Charaktery všech postav se postupně odhalují. Nakonec se ukáže, že nic není, jak se zdá a žádná z postav není zcela kladná. 

kostýmová zkouška Okupace Divadlo Bez zábradlí

Volně rozvinutý námět filmu

Filmová předloha hry Okupace sklidila řadu významných českých filmových cen včetně Českého lva a Ceny české filmové kritiky. Vzhledem k událostem uplynulého roku navíc získala i do jisté míry na aktuálnosti. Divadelní hra se filmem inspirovala, ovšem jde o volné rozvinutí scénáře. Kryštof Pavelka, autor divadelní dramatizace, se dokonce rozhodl, že se na film nepodívá, aby jím nebyl příliš ovlivněn. Namísto toho vycházel pouze z literárního scénáře. Zatímco film je tak vyprávěn pomocí výrazných výtvarných prostředků, divadelní představení se více soustředí na konflikty a akci jednotlivých postav. Rozvíjí tak divácky silný příběh, který vtáhne a už nepustí. 

Na koho se můžete v Okupaci těšit?

Postavu režiséra Jindřicha ztvární Pavel Batěk, v roli Antonína se vystřídá Jan Řezníček a Kryštof Bartoš, krásnou Miladu si zahraje Sara Sandeva a Petra Karel Heřmánek ml. 

Jan Řezníček Okupace kostýmová zkouška

V roli Vladimíra uvidíme Dana Kranicha nebo Vladimíra Pokorného. Role ruského důstojníka se zhostí Jevgenij Libezňuk – herec původem z Ukrajiny, který se za láskou přestěhoval na Slovensko. 

A nakonec postavy ředitele divadla se ujme Zdeněk Žák, který je pamětník událostí, o kterých Okupace vypráví. 

Zdeněk Žák - Okupace kostýmová zkouška

“Když občas vyprávím historky z té doby, mladším kolegům, ani nerozumějí tomu, proč se některé věci nemohly hrát. Proč byla po nastudování hry nejdřív předváděčka, kam přišel cenzor a kontroloval, co říkáme. Já si pamatuju, když jsme tenkrát v Bezručově divadle zkoušeli hru, ve které byla věta: Na východních svazích se zelenině nedaří. A po ní cenzor vyletěl a říká: To nejde, musíte říkat na západních svazích! Já se mu snažil vysvětlit, že ale na západních svazích se právě zelenině daří, protože tam svítí víc sluníčka, a že jde o tu zeleninu a ne o politiku.” Vzpomíná Zdeněk Žák. 

Slavnostní premiéra proběhne 28. listopadu. Lístky můžete zakoupit zde.


Nenechte si ujít nová představení nebo vstupenky, přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasím se zpracováním osobních údajů.