20 otázek na Karla Heřmánka ml.

Znát ho můžete z jazzového Cabaretu, z epické Iliady, napínavého Po konci světa nebo například veselé Hry, která se zvrtla. Pojďte s námi blíže poznat našeho kreativního ředitele Karla Heřmánka ml.  
Karel Heřmánek mladší Divadlo Bez zábradlí

Znát ho můžete z jazzového Cabaretu, z epické Iliady, napínavého Po konci světa nebo například veselé Hry, která se zvrtla. Pojďte se s námi podívat blíže na našeho uměleckého ředitele Karla Heřmánka ml.

1. Jak by Karel Heřmánek popsal Karla Heřmánka?

Hrajeme Cabaret, připravujeme Okupaci, začala nám nová sezóna. Takže teď bych řekl, že Karel je dost natěšený. 

2. Proč jsi se stal hercem? Co tě k tomu inspirovalo?

To mělo svůj vývoj. Prapůvodně jsem chtěl, asi jako každý malý kluk, být popelář. To volně přešlo v závodníka na bobech na olympiádě, abych mohl jezdit v těch korytech a být akční. Pak následovala pauza na střední škole, kdy se nás naši snažili držet co nejdál od divadla, ale já jsem si k tomu našel nějakou vlastní cestu. 

S kámošema jsem začal dělat amatérské divadlo a s bráchou jsme začali točit krátký filmy. To ještě tenkrát nebyl youtube, ale kdyby býval byl, tak si myslím, že bychom byli youtuberský hvězdy.

No a pak jsem si řekl, že to vlastně chci dělat doopravdy a živit se tím. Tak před maturitou na osmiletém gymplu jsem si dal přihlášku na DAMU a ono to vyšlo.

3. Co bys dělal, kdybys nebyl hercem?

Byl bych kosmonaut nebo pilot. 

Karel Heřmánek ml. Iliada Divadlo Bez zábradlí

4. Kdo tě inspiruje?

To je ohromné množství lidí. Inspiruji se svými kolegy každý den, když hraju. A teď to myslím smrtelně vážně. Protože člověk musí brát inspiraci nejen z divadla, ale i z běžného života. Když si přečteš hezkou knížku, když slyšíš hezkej vtip, když se koukneš na film. 

Na DAMU, nám říkal pan profesor Horanský, ať si uděláme svojí velkou pokladnici, kterou si budeme něčím neustále plnit. Takže já se snažím furt plnit tenhle úkol z prváku. 

5. Nejoblíbenější role a proč?

Teď mám velice rád Cabaret, hrozně rád hraju Iliadu. Ale je jich víc. 

Karel Heřmánek ml. Cabaret Divadlo Bez zábradlí

Já měl to štěstí, že jsem se snažil vždycky dělat s kámošema a s lidma, se kterýma mě to baví. Takže mimo nějaký úlety nebo excesy, když jsme byli ještě ve škole.. ale i to mělo něco do sebe, když jsme dělali něco “na pankáče”.

6. Nejméně oblíbená role a proč?

Nemám neoblíbenou roli. Jsem pyšnej na ty role, které dělám tady v divadle – Cabaret, Iliada, Po konci světa,… hrozně nás to baví.

7. Vysněná role?

To se přece neříká. 

8. S jakou rolí jsi se nejvíc ztotožnil?

Těžko říct, snažím se ztotožnit s každou. Na každé roli si najdu něco, co mi je blízké. Ať je záporná nebo kladná. Vždy si ji snažím nějakým způsobem polidštit a najít esenci, která rezonuje do jisté míry i se mnou.

9. Máš nějakou oblíbenou historku z Divadla Bez zábradlí?

Několik. Některé jsou publikovatelné, některé ne. Jedna skvělá, u které jsem tedy bohužel nebyl. Hrálo se představení a Zdeňkovi Žákovi během něj vypadly umělý zuby a i když si je nasadil, tak mu za chvíli zase vypadly. Herci z toho ani nebyli schopní pořádně hrát a diváci, ti se svíjeli smíchem. To byl večer na který se tady hodně pamatuje.

10. Nejoblíbenější herecký kolega?

No já jsem chtěl zmínit Kaňkovského, ale já ho nemám moc rád, takže to neřeknu.

11. Jakou knihu by si měl každý podle tebe přečíst?

Stehlíka od Donny Tartt. Nádherný a krásně napsaný román. Velká část se navíc odehrává v New Yorku, což je moje velká srdcovka, tak možná i proto. 

12. A jaké představení by měli všichni navštívit?

Všechny. Všechny jsou totiž něčím zajímavé . Máme komedie pro pobavení, muzikály pro náladu a pro to, aby si člověk třeba lehce zatrsal na sedačce. Cikáni jdou do nebe je třeba úžasná náladová věc. Je tam krásná hudba, skvělé zpívání. Cabaret je více takový zážitkový. Z komedií je pak senzační Hra, která se zvrtla a z těch starších Jistě, pane ministře nebo legendární Blbec k večeři a Tři muži na špatné adrese. Ten repertoár máme opravdu pestrý, takže na cokoliv si zajdete, určitě neprohloupíte.

Karel Heřmánek ml. Hra, která se zvrtla Divadlo Bez zábradlí

13. Máš nějaký tajný talent?

Křupou mi klouby v čelisti.

14. Jaká je tvá nejoblíbenější část dne?

Já nerad vstávám, ale mám oblíbený, když nemusím vstávat a můžu se ráno válet.

15. Kdyby sis mohl vybrat jednu super schopnost, jaká by to byla?

Aby když řeknu, ať všichni nastoupí na zkoušku, tak že tam všichni budou.

16. Jaký je tvůj nejoblíbenější film/ seriál?

To se mění. True detective první řada – to mě vzalo. A filmů je moc – starší De Niro, Al Pacino, Indiana Jones. Ale můj asi nejoblíbenější je Hook. To byl první film na který jsem šel, když jsem byl malinkej a oněměl jsem. Možná právě díky tomu jsem se stal hercem.  

17. Kdybys mohl teď být úplně kdekoliv na světě, kde by to bylo?

S kámošem bych zašel v New Yorku do jedný hospody – Radegast Hall & Biergarten.

18. Co uděláš, když si potřebuješ opravdu odpočinout?

Natáhnu se a pustím si film. Jdu na procházku s Aminkou. A nebo pařim na kompu, ale to teď dlouho nebylo, to je tak jako ve vlnách. 

19. Co ti přijde jako nejdivnější české slovo?

Náš technik se jednou vsadil, že vytvoří nejdelší slovo bez samohlásek – to byl čtvrtprst. 

20. A nakonec, co máš na Divadle Bez zábradlí nejraději?

Lidi se kterými můžeme hrát. Jsou to kamarádi i kolegové. Rád se s nimi setkávám a baví nás to a to si myslím, že je důležitý, protože když to baví nás, tak doufám, že to baví diváky. 


Nenechte si ujít nová představení nebo vstupenky, přihlaste se k odběru newsletteru.
Odesláním souhlasím se zpracováním osobních údajů.